چاپ کردن این صفحه
آمبولی ریه چه علائمی دارد

در فردی که به لخته خون در پا مبتلا شده است ، اگر یک تکه لخته جدا شده و در داخل عروق وریدی پا به حرکت درآید به سمت ریه ها رفته و در نهایت در بافت ریه جایگزین میگردد

در فردی که به لخته خون در پا مبتلا شده است ، اگر یک تکه لخته جدا شده و در داخل عروق وریدی پا به حرکت درآید به سمت ریه ها رفته و در نهایت در بافت ریه جایگزین میگردد به این وضعیت پیش آمده آمبولی ریه گفته می شود.
لخته جداشده اگر کوچک باشد با علایم بالینی بارزی همراه نبوده و بتدریج در همان ناحیه جذب شده و از بین میرود . اگر لخته مربوطه بزرگ باشد در بافت ریه مانع تبادلات اکسیژن و دی اکسیدکربن شده و باعث تنگی نفس ،بدی حال عمومی ، کاهش هوشیاری و حالت کوما میشود .
در موارد شدید ممکن است عدم تشخیص به موقع یا عدم توفیق در اقدامات حمایتی منجر به مرگ گردد . آمبولیهای شدید میتواند از علل مرگ ناگهانی و حتی گاهی بدون علایم بالینی قبلی باشد .
لازم به ذکر میباشد که گرچه لخته خون در بیماران از پا به سمت قلب و ریه حرکت کرده است ، اما ممکن است بیماران علایم بارز لخته درپا مانند درد یا تورم ساق پا نداشته باشند .
خواندن 1677 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 30 دی 1395 06:04
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…