شکستگیهای استخوان ران ومصرف بای فسفوناتها . عوامل موثر در سرعت بهبود پی از جراحی

این مقاله که در شماره دسامبر 2016 مجله jbjs چاپ شده است ،به عواملی که باعث تاخیر در جوش خوردن شکستگیهای ران ناشی از مصرف طولانی مدت بای فسفوناتها می شود می پردازد. این مطالعه در دپارتمان ارتوپدی بیمارستان samsung changwon در شهرchangwon کره جنوبی انجام شده است.

همانطور که می دانیم ، مصرف بای فسفوناتها که عمدتا در بیماران مبتلا به "پوکی استخوان" تجویز می گردد در طولانی مدت ، باعث افزایش شکنندگی در استخوانها می شود. در این مطالعه عوامل موثر در تاخیر یا عدم جوش خوردن شکستگی ران در اثر مصرف طولانی مدت بای فسفوناتها پس از عمل جراحی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

در این مطالعه 99 بیمار با شکستگی استخوان ران مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند. همه این بیماران شرح حال مستندی از مصرف طولانی مدت بای فسفوناتها داشتند. به طور متوسط 7.4 سال (بعلاوه و منهای 3.5 سال).

در 70% از این بیماران به طور متوسط 6 ماه پس از جراحی جوش خوردگی کامل حاصل گردید و این گروه جزء دسته موفق درمانی قرار گرفتند.30% باقیمانده با تاخیر یا عدم جوش خوردن استخوان ران در گروه مشکل دارتقسیم بندی شدند.

در این مطالعه نشان داده شد شکستگی های بالای ناحیه ایسم ، قوس استخوان ران بالای 10 درجه و نسبت ضخامت کورتکس لترال به مدیال بالای 1.4 همگی با افزایش احتمال جوش نخوردن استخوان ران همراه بودند ولی هیچیک از این عوامل قابل کنترل یا تغییر نمی باشند.شکستگیهای اضافی ایجاد شده حین عمل جراحی و نسبت فاصله باقیمانده بین دو قسمت شکستگی (gap) و ضخامت کورتکس در ناحیه قدام و لترال بالای 0.2 از عوامل قابل کنترل در پیشگیری از تاخیر یا عدم جوش خوردن شکستگی در این بیماران تشخیص داده شد.

در پایان این مقاله پیشنهاد شده که با دقت در پرهیز از ایجاد شکستگیهای بیشتر حین جراحی و کاهش فاصله بین قطعات شکسته تا جای ممکن به خصوص در کورتکی قدامی و خارجی احتمال عدم جوش خوردن یا تاخیر در جوش خوردن در این شکستگیها  به حداقل رسانده شود.

Hae-Seong LimMDChong-Kwan KimMD, PhDYoun-Soo ParkMD, PhD;
 Young-Wan MoonMD, PhDSeung-Jae LimMD, PhDSang-Min KimMD, PhD
 
یک نظر شخصی: آگاهی در مورد نیازبه ایجاد وقفه در موارد نیاز به مصرف طولانی مدت بای فسفوناتها به تدریج و حتی در عموم مردم درحال گسترش می باشد. سوال از بیماران مراجعه کننده در مورد مدت زمان مصرف داروهای بای فسفونات نشان می دهد که مدت زمان متوسط استفاده از این داروها در ایران به مراتب کمتر از آمار گزارش شده در مقاله می باشد. و به همین خاطر اینجانب تا کنون با موردی از شکستگی استخوان ران در اثر مصرف طولانی مدت مشتقات این دارو برخورد نکرده ام . نتایج حاصله و توصیه های بعمل آمده در مورد عوامل مستعدکننده عدم جوش خوردگی در شکستگی استخوان ران در این مطالعه به کل موارد شکستگی استخوان ران قابل تعمیم می باشد.
خواندن 3218 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 دی 1395 05:29

نظرات و سوالات

نقشه

[googleMaps addr="iran tehran" addoverview=0 label="Office" width=100% height=190 ]

تماس

  • تهران، شهرك غرب (قدس) تقاطع بلوار فرحزادي و شهيد دادمان، جنب بيمارستان آتيه، ساختمان پزشكان آتيه
    همه روزه 10 صبح تا 2 بعداز ظهر
  • 02188367441
    10 صبح تا 7 بعد از ظهر
  • info@drmarjaei.com
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…