بای فوسفوناتها لزوما همیشه مفید نیستند

در این مقاله که در شماره دسامبر 2016 مجله jbjs چاپ شده است ، نویسنده به دقدقه موجود در مورد احتمال افزایش شکستگی استخوان ران در موارد مصرف طولانی مدت مشتقات بای فوسفونات پرداخته و مشکل جوش خوردن این نوع شکستگی ها را در مقایسه با شکستگیهای معمول استخوان ران مورد توجه قرار داده است

20 تا 33 درصد مردم در طول زندگی دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند. اقدام اصلی برای پیشگیری از این اتفاق ، تجویز و استفاده از داروهایی مانند بای فوسفونات بوده است که بازجذب کلسیم از استخوان را متوقف یا محدود می سازد.در مطالعات وسیع به عمل آمده استفاده از این داروها احتمال شکستگی استخوان را کاهش داده است ولی استفاده طولانی مدت از این داروها با عارضه نادر ولی دردسرساز شکستگی غیرمعمول استخوان ران همراه است. رخداد این نوع شکستگی در مصرف کنندگان طولانی مدت بای فوسفونات هنوز نادر می باشد.

در این مقاله به مطالعه انجام شده برروی موارد شکستگی ران درمصرف کنندگان طولانی مدت این داروها اشاره شده است. مقاله مورد اشاره در این وبسایت مورد بحث قرار گرفته است.در آن مطالعه 109 شکستگی غیرمعمول استخوان ران در 99 بیمار با مصرف متوسط 7.4 سال داروهای بای فوسفونات مورد بررسی قرار گرفته بودند. و با توجه به شکل شکستگی در نماهای رادیوگرافی برچسب شکستگی غیرمعمول استخوان ران برروی آنها گذاشته شد. این شکستگیها عرضی یا مایل کوتاه بودند ، تیزی شکستگی به سمت داخل بود ، کورتکس لترال به صورت موضعی ضخیمشدگی داشت و استخوان خردشدگی یا چند تکه گی نداشت. در آن مقاله این احتمال مورد توجه قرار گرفته بود که تغییر متابولیسم استخوان در اثر استفاده طولانی مدت بای فوسفوناتها ممکن است روند جوش خوردن استخوان را تحت تاثیر قرار دهد.

در پایان نویسنده مقاله نیاز به توجه بیشتر به این مقوله را در قالب مطالعات وسیعتر مورد تاکید قرار داده است.

Commentary on an article by Hae-Seong Lim, MD, et al.: “Factors Associated with Increased
Healing Time in Complete Femoral Fractures After Long-Term Bisphosphonate Therapy”
Edward Joseph HarveyMDCM, MSc
 
 یک نظر شخصی: همانطور که در پی نوشت مقاله پیشین نیز اشاره رفت عوارض مصرف طولانی مدت داروهای خانواده بای فوسفوناتها اعم از فوزامکس ، آلندرونیت و استوفوس یا ترکیب تزریقی طولانی مدت آن آکلاستا امروزه در ایران کاملا مطرح و شناخته شده است و در تجویز این خانواده دارویی مورد لحاظ و توجه قرار می گیرد. 
خواندن 2403 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 04 بهمن 1395 23:16

نظرات و سوالات

نقشه

[googleMaps addr="iran tehran" addoverview=0 label="Office" width=100% height=190 ]

تماس

  • تهران، شهرك غرب (قدس) تقاطع بلوار فرحزادي و شهيد دادمان، جنب بيمارستان آتيه، ساختمان پزشكان آتيه
    همه روزه 10 صبح تا 2 بعداز ظهر
  • 02188367441
    10 صبح تا 7 بعد از ظهر
  • info@drmarjaei.com
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…